بررسی حقوق حسابدار در شرکت های خصوصی

بررسی حقوق و دستمزد حسابدار

بررسی حقوق حسابدار در شرکت های خصوصی

بسیاری از مشاغل در ایران (از جمله حسابداری) با مشکل میزان حقوق مواجه هستند. اینکه نهاد مشخصی وجود ندارد که میزان دقیق حقوق را در هرسال مشخص کند تا افراد بتوانند در صورت استخدام، حقوق خود را در حدی که باید، تمام و کمال دریافت کنند. این موضوع بیشتر در رابطه با شرکت ها و یا نهادهای خصوصی می باشد چرا که میزان حقوق در ادارات و نهادهای دولتی رقم مشخصی است که طبق قانون مدیریت خدمات کشوری به کارمندان پرداخت می شود. در این مطلب سعی می کنیم مقدار تقریبی حقوق حسابدار را در چند سال اخیر در ایران بیان کنیم تا دوستان در صورت کار در این زمینه اطلاع بهتری نسبت به اینگونه مسائل داشته باشند.

تاثیر تخصص در حقوق حسابدار

حسابداری یکی از مشاغلی است که متاسفانه در ایران با شرایط چندان خوبی مواجه نیست و دلیل آن هم بیش تر افرادی هستند که تخصص خاصی در این زمینه نداشته و تحصیلات دانشگاهی نیز ندارند، اما برای گذران امور زندگی و مناسب بودن این شغل با شرایط روحیشان مشغول به این کار می شوند. بدتر از آن اینکه این افراد به دریافت حقوق های خیلی پایین، تن می دهند و همین موضوع باعث می شود عده ای دیگر از افراد، با وجود داشتن مهارت بالا و همچنین معلومات زیاد در زمینه رشته تحصیلی و همچنین با داشتن تجربه کاری به حق خود نرسند و یا حتی گاها بیکار هم بمانند.

همین موضوع در میزان نوسان حقوقی سمت های مختلف در حسابداری تاثیربسزایی دارد و صاحبان بسیاری از مشاغل را به این اشتباه بزرگ می اندازد که با وجود افرادی با این حقوق پایین تر چه نیازی به پرداخت هزینه های بالا برای یک حسابدار هست؟ در پاسخ به این سوال به کارفرمایان عزیز می توان این را گفت که حسابدار یک اپراتور نیست. مبلغی که به حسابدار پرداخت میشود نباید آنقدر کم باشد که انگیزه کار کردن و دلسوزی برای دارایی های شما ناخودآگاه از او کاسته شود. بی شک حسابداری از جمله شغل هایی است که شما باید در کنار استعداد و علاقه در آن دانش آکادمیک نیز داشته باشید تا بتوانید در شرایط مختلف بهترین مکانیزم را در حل مسائل پیش رو به کار ببرید.

 

میزان حقوق و درآمد حسابداران

حسابدارانی که در بخش دولتی فعالیت می کنند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق می گیرند. اما حسابدارانی که در بخش خصوصی استخدام می شوند، میزان حقوقشان متفاوت است و به عواملی همچون میزان تجربه و سابقه کاری، مهارت و توانمندی، آشنایی با نرم افزارهای مرتبط، سطح تحصیلات و توافق صورت گرفته بین دو طرف (کارمند و کارفرما) بستگی دارد. همچنین می توان عوامل جانبی همچون شهر محل کار را نیز در جریان میزان حقوق حسابدار دخیل دانست. معمولا در کلان شهرها به دلیل بالا بودن هزینه های اصلی مثل هزینه مسکن، خوراک، حمل و نقل و غیره میزان حقوق دریافتی در همه مشاغل و نه تنها شغل حسابداری بالاتر از حقوق در شهرستان می باشد.

میزان حقوق حسابدار در بخش خصوصی چقدر است؟

این سوالی است که معمولا حسابداران و کارفرمایان به دنبال پاسخ دقیقی برای آن می گردند. در هیچ کجا رقم ثابتی برای حقوق حسابدار تعیین نشده است و اگر تمام کتاب ها و مقالات در این زمینه را بررسی کنید هیچ کجا حرف دقیقی از حقوق حسابدار طبق قانون کار به میان نیامده است اما ما می توانیم با بررسی میزان حقوق دریافتی حسابداران طی اطلاعاتی که جمع آوری کرده ایم و میانگین گیری بین آن ها، بر میزان حقوق حسابدار تخمینی بزنیم. ابتدا باید بگوییم که میزان حقوق افراد در سمت های مختلف در زمینه ی حسابداری متفاوت است و میزان حقوق یک کمک حسابدار با حقوق مدیر اصلا قابل مقایسه نیست. به طور کلی رده های شغلی حسابداری را می توانیم در سه دسته کلی جای دهیم که سایر مشاغل نیز با تفاوت اندکی می توانند در یکی از این دسته ها قرار گیرند. در جدول زیر حقوق سمت های مختلف حسابداری در ۳سال گذشته به صورت تفکیک شده آمده است:

 

سمت عناوین مشابه حقوق متوسط سال ۱۳۹۴ حقوق متوسط سال ۱۳۹۵ حقوق متوسط سال ۱۳۹۶
حقوق حسابدار در سطح کارشناسی حسابدار، کارشناس امور مالی، حسابرس ، مسئول حقوق و دستمزد ، تحلیل گر مالی ، کارشناس بودجه ، حسابرس داخلی و یا کارشناس ارشد مالی ۱۵۰۰۰۰۰ تومان ۱۸۰۰۰۰۰ تومان ۲۰۰۰۰۰۰ تومان
حقوق حسابدار در سطح سرپرستی سرپرست مالی ، سرپرست حسابداری ، رئیس حسابداری ، حسابرس ارشد ، حسابدار ارشد ، کارشناس ارشد بودجه ، خزانه دار ، کارشناس ارشد مالی و یا رئیس حسابداری پروژه ۲۰۰۰۰۰۰ تومان ۲۴۰۰۰۰۰ تومان ۲۸۰۰۰۰۰ تومان
حقوق حسابدار در سطح مدیریت مدیر مالی، مدیر مالی و اداری ، مدیر مالی و برنامه ریزی ، رئیس حسابداری ، رئیس حسابداری صنعتی ، مدیر حسابرسی داخلی و سرپرست مالی ۴۰۰۰۰۰۰ تومان ۴۸۰۰۰۰۰ تومان ۵۲۰۰۰۰۰ تومان

این مبالغ بر اساس حقوق در شهر تهران گزارش شده است و به صورت تقریبی است اما بسیار نزدیک به واقعیت است و ممکن است در برخی از شرکت ها کمی بالا و پایین داشته باشد اما به هر صورت نوسان هر رنج از حقوق بیان شده بیشتر از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان نخواهد بود. همچنین در صورتی که محل کار شما در شهرستان است احتمالا میزان حقوق شما از این مقدار کمتر خواهد بود. حقوق حسابدار ها با توجه به پیشرفت اقتصاد بخش خصوصی کشور تا حدودی رو به رشد است.

 

آینده کاری شغل حسابدار

هر چند در ایران اطلاعات دقیقی از میزان اشتغال و نرخ رشد آن به تفکیک هر شغل وجود ندارد اما بنا بر نظر متخصصین این حرفه، به دلیل اینکه در سال های گذشته بخش عظیمی از صنعت کشور به سمت خصوصی سازی نیز کشیده شده است و همچنین اینکه رشد اقتصادی خوبی در بخش خصوصی صورت گرفته است و بنابر دلایل مهم دیگری همچون توسعه سیستم مالیاتی کشور و افزایش اهمیت گزارش های مالی در بین مدیران دولتی و خصوصی، چشم انداز مناسب شغلی برای حسابداران و متخصصین مالی انتظار می رود.

اشتراک نوشته

درباره نویسنده

دیدگاه

دیدگاهی وارد نشده است.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد فیلدهای اجباری با علامت مشخص شده اند *

تماس تلفنی