نکاتی مهم در خصوص پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده

پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده

نکاتی مهم در خصوص پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده

مالیات و عوارض ارزش افزوده

سلام به شما دوست عزیز. فرآیند ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده از موارد تکراری برای حسابداران کهنه کار است. افرادی که حسابدار با سابقه خوانده می شوند ارائه اظهارنامه ارزش افزوده، ارائه صورت معاملات ۱۶۹ و تحریر دفاتر از جمله کارهای روتین در عرصه امور اجرایی فعالیتهای مالی است.  اما همچنان برای عده زیادی از حسابداران به خصوص حسابداران نوپا ، مطلبی جدید و تازه به شمار خواهد آمد.

برای همین منظور به برخی از سوالاتی که مودیان بیشتر سوال می شد پاسخ داده شده است که به صورت نکاتی مهم ارائه می شود:

فرآیند اصلی تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده به شرح زیر خواهد بود:

  1. درج اطلاعات فرآیند خرید و فروش در نسخه پیش نویس اظهارنامه . این نسخه پیش نویس یا ازطریق پست برای مودی ارسال شده است و یا اینکه فرم موجود در سایت www.vat.ir  را مورد استفاده قرار دهند.
  2. ثبت اطلاعات اظهارنامه از طریق بخش تسلیم اظهارنامه در سامانه الکترونیکی مالیات و عوارض ارزش افزوده  به نشانی www.evat.ir و زدن دکمه ثبت نهایی در این بخش .

برای ارسال نهایی اظهارنامه مودی باید کلمه عبور و نام کاربری داشته باشد. این مورد را در هنگام تشکیل از ممیز دریافت خواهید کرد.

۳٫ بعد از اینکه ثبت نهایی اظهارنامه انجام شد باید نسخه چاپی آن گرفته شود و کلیه صفحات آن مهر و امضا گردد.

موضوع مورد اهمیت برای مودیان به خصوص حسابداران آنها بحث مربوط به اصلاحیه اظهارنامه می باشد.  در قانون مالیات بر ارزش افزوده امکان اصلاح اظهارنامه بعد مهلت قانونی تسلیم اظهارنامه مقرر نشده است به همین دلیل باید تمام دقت خود را د ر وارد کردن اعداد و ارقام و اطلاعات درخواستی بکار ببرند.

مشخصات کامل مودی، اداره کل امور مالیاتی ذیربط، استان و شهرستان محل فعالیت و از همه مهمتر درج اطلاعات کامل و صحیح خرید و فروش و مالیات و عوارض قابل پرداخت از مواردیست که باید  اطلاعات آن دقیق ثبت گردد. برای پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده باید بعد از دریافت شماره حساب مد نظر اداره دارایی، با درج دقیق شماره اقتصادی خود در قبوض پرداخت مالیات و عوارض نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

 

ماده ۱۲ قانون ارزش افزوده به معافیت های این قانون اشاره داشته است. اما مواردی که به طور غیر مستقیم به معافیتهای مذکور مرتبط می شود چگونه خواهد بود؟ با تشریح یک نمونه از این مواد پاسخ خود را دریافت خواهید نمود:
با توجه به  ماده ۱۲  قانون ارزش افزوده صرفاً روغن نباتی و شکر که قابلیت مصرف خوراکی برای مصرف کننده را دارند از پرداخت مالیات و عوارض معاف می‌باشند اما  روغن نباتی خام و شکر تصفیه نشده مشمول پرداخت مالیات و عوارض می‌باشند.   معافیت مذکور در رابطه با روغن نباتی خوراکی حاصل از ریشه نباتی از جمله روغن ذرت، سویا، کلزا، کنجد،‌ آفتابگردان، زیتون جاری می‌باشد.

شرکتهایی که از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف میشوند چه عکس العملی در برابر مبالغ عوارض و مالیات در فاکتورهای خریدشان باید اعمال کند؟ در حقیقت این رقم باید به مبلغ بهای تمام شده افزوده شود نه اینکه برای آن اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده تکمیل و ارسال کنند. برخی بدون اطلاع از این موضوع اظهارنامه رد میکنند و بعد به دنبال استرداد آن میروند که این اشتباه است.

با استفاده از مطالب سایت ما در خصوص مالیات و عوارض ارزش افزوده اطلاعات خود را افزایش داده و به رزومه خود سامان دهید. با آرزوی موفقیت برای شما

اشتراک نوشته

درباره نویسنده

دیدگاه

دیدگاهی وارد نشده است.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد فیلدهای اجباری با علامت مشخص شده اند *

تماس تلفنی